מסחר אלקטרוני (e-commerce) – היא אחת הדרכים ליישם e-business. בהתחשב בבעיה של המסחר האלקטרוני, אנחנו צריכים לשים לב בטווח משמעי עצמו. לעתים, כאשר מדברים על דואר מסחר, יש לזכור באופן בלעדי על ספקי האינטרנט בשירות העסק (IPS – ספקי שירות אינטרנט), אך לעתים קרובות יותר מאשר המסחר האלקטרוני לספק פרשנות רחבה יותר כמו סט של כל הדרכים האפשריות השימוש ברשת למטרות מסחריות. ספקי שירותי אינטרנט – היא חברה מסחרית המספקת גישה לאינטרנט, שמירה על אותה תמורת תשלום, ומספק כמה שירותים נוספים לבקשת הלקוחות. "מסחר אלקטרוני" המונח מפגיש בין טכנולוגיות שונות: ▫ EDI (חילופי נתונים אלקטרוניים פרוטוקול); ▫ דואר אלקטרוני; ▫ לאינטרנט; ▫ אינטראנט (חילופי מידע בתוך החברה); ▫ אקסטרא (שיתוף מידע עם העולם החיצון). טכנולוגיית המידע המתקדמים ביותר, אשר יכול להיות מבוסס מסחר אלקטרוני, הוא הפרוטוקול של חילופי נתונים אלקטרוניים – EDI (Electronic Data Interchange) – שיטת הקידוד של עסקאות עוקבות ועיבוד שלהם במצב on-line.

כל מסחר, לרבות מסחר אלקטרוני באינטרנט, מחולק לשתי קטגוריות רחבות: 1.business אל הצרכן – B2C – "חברת אל הצרכן"; 2.business-to-business – B2B – "החברה מבוססת החברה". המודל הבסיסי של B2C מסחר – חנויות מקוונות הקמעונאי. ברחבי העולם, היא מערכת B2C התפתח מבנה שביעות הרצון של הביקוש הצרכני. בשנים האחרונות, מסחר אלקטרוני סוג של B2C נכנס לשלב חדש בהתפתחות שלה. מיזוג של חברות קטנות יותר, חופפות על מגוון המוצרים המוצעים, או קליטתם על ידי מתחרים גדולים יותר. בשוק B2B נוצר במיוחד עבור ארגונים עם כדי לתמוך את האינטראקציה בין חברות וספקים שלהם, יצרנים ומפיצים.

שוק זה מציע הזדמנויות הרבה יותר מאשר במגזר B2C-commerce. כשזה מגיע לשימוש מסחרי אינטרנט קיבולת הרשת על ידי שחקנים כלכליים שונים, מבנה מסחר אלקטרוני, ככלל, זיהו מספר הקישורים: ▫ פרסום והצגת הסחורה; ▫ עסקאות המכירה דרך רשת ערוצים; ▫ לאחר מכירות ושירותים ללקוחות; ▫ יחסים בניין עם לקוחות. רכישות ומכירות באמצעות האינטרנט הם המהות של המסחר האלקטרוני. פרסום באינטרנט היא בעלת חשיבות רבה, רשת פרסום שונה צורות מסורתיות שלה. זאת, מעל לכל, מודעות באנר והמיקום של פרסום מידע על שרתי לפקוד ביותר. כדי למדוד את יעילות הפרסום באינטרנט אתה יכול להשתמש לספור את מספר הביקורים ואת ההזמנות כתוצאה מוצר. תהליכי לאחר המכירה שירותים ללקוחות ולבנות את קשרי הלקוחות מציעים את האפשרות לקבל את המידע הדרוש על ידי הלקוח, רשאי הוא לדרוש בקשר עם רכישת הטובין בזמן אמת, או באמצעות הדואר האלקטרוני. מקור: מאמר על מנת